Σε… λήθαργο ο Αστέρας, ξεχώρισε ο Μιχόπουλος

Η εξαιρετική εμφάνιση του Θανάση Μιχόπουλου είναι το μοναδικό θετικό για τον Αστέρα Τρίπολης από την εντός έδρας αναμέτρηση της ομάδας απέναντι στη Λαμία το απόγευμα της Δευτέρας (02/05) στην οποία γνώρισε την ήττα με 2-0.

Ο 20χρονος χαφ μετά την πολύ καλή του χρονιά στο αναπτυξιακό πρωτάθλημα της Super League, πήρε την ευκαιρία από τον προπονητή του να αγωνιστεί με την πρώτη ομάδα και τα πήγε περίφημα.

Με διάθεση, φρεσκάδα και ποδοσφαιρικό τσαμπουκά ο… κοντός δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Λαμίας κι άφησε εξαιρετικά δείγματα ενόψει συνέχειας play out αλλά και προετοιμασίας.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα τώρα, το σκορ είναι δίκαιο. Η Λαμία χρειαζόταν το παιχνίδι, έπαιξε έξυπνα και κατάφερε να φτάσει σε μια νίκη που πιθανότατα θα της δώσει την ευκαιρία να διεκδικήσει την παραμονή της στα μπαράζ.

Οι Αρκάδες μπήκαν στο ματς υπνωτισμένοι. Άνευροι και δίχως ξεκάθαρο επιθετικό πλάνο επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ματς ενώ εκείνοι είχαν την κατοχή της μπάλας.

Στο 23′ ο Μανούσος με ένα σλάλομ άδειασε τρεις αμυντικούς του Αστέρα όμως φτάνοντας απέναντι στον Τσιφτσή δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση με τον γκολκίπερ του Αστέρα να μπλοκάρει εύκολα το αδύναμο σουτ που επιχείρησε.

Το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαζε με τον Αστέρα να έχει τη μπάλα αλλά χωρίς ουσία κι έτσι τη δεύτερη φορά που έγινε λάθος στην άμυνα, ο Μανούσος εκμεταλλευόμενος την κόντρα του Καραμάνου στην πάσα που επιχείρησε ο Χριστόπουλος, βρέθηκε απέναντι από τον Τσιφτσή πλασάροντας για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας έδειξε να ξύπνησε αφού μόλις στο 47ο λεπτό ο… θρασύς Μιχόπουλος έξω από την περιοχή δοκίμασε να απειλήσει τον Σαράνοφ, με τη μπάλα να του στρώνεται στο αριστερό έπειτα από κεφαλιά του Μπαράλες, όμως το σουτ κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Ενα λεπτό μετά ο Αστέρας είχε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σίτο να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και τον Μπαράλες να πιάνει τη σκαστή κεφαλιά αναγκάζοντας τον Σαράνοφ στην απόκρουση του ματς.

Στο 53′ ο Σίτο με εκπληκτική κούρσα από τα αριστερά πέρασε από 3 παίκτες όμως το σουτ που εξαπέλυσε έξω από την περιοχή δεν απείλησε ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα της Λαμίας.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς αφού ο Αστέρας δεν κατάφερε να απειλήσει στη συνέχεια την πολυπρόσωπη άμυνα της Λαμίας που στη μοναδική στιγμή της στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ακόμα ένα τέρμα με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη στο 78′.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Πίτσου, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (61′ Ιγκλέσιας), Μιχόπουλος (61′ Μπενίτο), Σονί, Σίτο (82′ Γ. Παπαδόπουλος), Μπαράλες

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Λούκας, Σιμόν, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (85′ Γκέντσογλου), Τιρόνε (65′ Νούνιες), Μανούσος (85′ Αραμπούλι), Καραμάνος (74′ Ρόμανιτς)