Κουρμπέλης – Κώτσιρας οι πρώτοι Αρκάδες Κυπελλούχοι Ελλάδος!

23 Μαΐου 2022  /   Χωρίς Σχόλια

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για το 2022, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 1-0 το Σάββατο (21/05) στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το 19ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του, πανηγυρίζοντας παράλληλα τον πρώτο του τίτλο μετά από οκτώ χρόνια!

Μαζί με τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν και 2 παιδιά από την Αρκαδία, ο αρχηγός του τριφυλλιού, Δημήτρης Κουρμπέλης και ο… σιωπηρός mvp, Γιάννης Κώτσιρας.

O πρώην μπακ του Αστέρα Τρίπολης και του Παναρκαδικού (Γιάννης Κώτσιρας), με καταγωγή από τη Μεγαλόπολη ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σ’ όλο το 90λεπτο κάνοντας εκπληκτικό ματς τόσο σε επίθεση όσο και άμυνα, σώζοντας μάλιστα την ομάδα του στο φινάλε από βέβαιη παραβίαση που θα σήμαινε ισοπαλία.

Από την άλλη, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού (Δημήτρης Κουρμπέλης) επίσης πρώην ποδοσφαιριστής του Αστέρα Τρίπολης με καταγωγή από το Κορακοβούνι της Κυνουρίας, πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση, αγωνίστηκε στα τελευταία κρίσιμα 20 λεπτά στα οποία οι δευτεραθλητές Ελλάδος πίεσαν τον Παναθηναϊκό και σήκωσε φυσικά το τρόπαιο στην τελετή της απονομής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Αϊτόρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, το οποίο χάρισε την κούπα στον Παναθηναϊκό.

Μεγάλη εμφάνιση από Βέλεθ, Κώτσιρα, με τον «δικέφαλο του βορρά» να παίρνει πολλά μέτρα στο τελευταίο 20λεπτο, να πιέζει και να έχει φάσεις για την ισοφάριση αλλά να μην τις εκμεταλλεύεται.

Πάνω από τρεις ώρες διήρκησε ο τελικός, που ξεκίνησε περίπου 40 λεπτά μετά την προκαθορισμένη έναρξη λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που είχε δημιουργηθεί στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Αϊτόρ δέχτηκε πέτρα κατά τη διάρκεια του πανηγυρισμού του για το γκολ και είχαμε άλλη μία μισάωρη (και πλέον) διακοπή (στο 35’) από τον Ισπανό διαιτητή Λαόθ, ο οποίος άφησε το ματς να παιχτεί αλλά του καταλογίζεται πως δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Αουγκούστο.