Έκανε το 3/3 κι επιστρέφει στη βάση του ο Αστέρας

25 Ιουλίου 2022  /   Χωρίς Σχόλια

Με δύο νίκες σε δυο αγώνες ολοκλήρωσε το περασμένο Σάββατο (23/07) το πρόγραμμα των φιλικών του στη Γερμανία ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος αναχώρησε τη Δευτέρα μετά από 11 ημέρες στην Κολωνία με προορισμό την Τρίπολη.

Οι Αρκάδες αντιμετώπισαν στη δεύτερη φιλική τους αναμέτρηση το μεσημέρι του Σαββάτου (23/05) την Μπόνερ, ομάδα της Regioanlliga και επικράτησαν 2-0, σε ένα ματς που διήρκησε 40 λεπτά το ημίχρονο.
Οι κιτρινομπλέ μπήκαν καλύτερα και απείλησαν με δύο σουτ του Σανταφέ και του Τιλίκα στο 1′ και στο 10′ αντίστοιχα. Ο Αστέρας συνέχιζε να απειλεί με τους Σόνι και Καρμόνα να χάνουν διπλή ευκαιρία. Στο 34′ ο Μπερτόλγιο είχε επίσης καλή στιγμή, ενώ σουτ του Σαντεφέ απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή.

Στο 49′ ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Κανελλόπουλο, έπειτα από φάση διαρκείας. Στο 70′ ο Σόνι με κοντινό πλασέ, μετά από σέντρα του Καρμόνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Μέχρι και το φινάλε η ομάδα της Αρκαδίας είχε ευκαιρία και γι’ άλλο τέρμα.

Η σύνθεση του Αστέρα: Παπαδόπουλος (41′ Σγουρής), Καρμόνα, Τασουλής, Κάστανο, Αντζουλάς, Σανταφέ (41′ Κανελλόπουλος), Στάνκο, Τιλίκα (60′ Γκαρντάβσκι), Ρέγκις, Μπερτόγλιο (41′ Καπίγια), Σόνι.

Το βράδυ της ίδιας μέρας (23/05) η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά επικράτησε της Siegburger με 4-0 με σκόρερ τους Ριέρα, Σίτο, Αλί Μπαμπά και Μπενίτο.

Η αποστολή του Αστέρα μετά από 11 ημέρες σκληρής δουλειάς στο Sportschule Hennef της Κολωνίας, αναχώρησε το βράδυ της Δευτέρας (25/07) με προορισμό αρχικά την Αθήνα κι έπειτα την Τρίπολη.

Οι “κιτρινομπλέ” θα πραγματοποιήσουν το τελικό στάδιο προετοιμασίας τους επί ελληνικού εδάφους και πλέον μετρούν αντίστροφα για την έναρξη του πρωταθλήματος, στις 20 Αυγούστου.